Pozwy EURO

Pozwy EURO - Sprawdź czy możesz iść do sądu!

 

Kredyt waloryzowany do EURO a pozew sądowy?


Pozwów dotyczących kredytów waloryzowanych walutą euro jest znacznie mniej, niż pozwów frankowych, jednak sytuacja ta dynamicznie się zmienia. Przyczyną wzrostu ilości pozwów jest nie tylko inflacja, wzrastający kurs walut i wzrost stóp procentowych, ale przede wszystkim orzecznictwo sądowe dotyczące zapisów w umowach kredytowych. Wzrasta także świadomość konsumentów-kredytobiorców dotycząca niedozwolonych zapisów umownych oraz praktyk stosowanych przez banki. A każdy pozytywny wyrok w sprawach frankowych dodatkowo motywuje kredytobiorców euro do walki o sprawiedliwość.
 

Eurowicze pójdą do sądu?


Sprawy dotyczące kredytów frankowych ukazały patologię obecną w polskim systemie kredytów hipotecznych i niedozwolone praktyki bankowe. Banki oferując klientom kredyty hipoteczne w umowach zawierały szereg niedozwolonych zapisów (klauzule abuzywne), które narażają kredytobiorcę na ryzyko kursowe. Co istotne, banki nie przedstawiały kredytobiorcy pełnej informacji dotyczącej możliwego ryzyka dotyczącego waluty, co więcej bardzo częstą praktyką był brak alternatywnej oferty kredytowej, co dodatkowo mogło wpływać na decyzję klienta.

W umowach kredytowych znajdowały się zapisy, które umożliwiały bankom przeliczać walutę kredytu po własnym kursie. Przeliczenia zaś były dokonywane w odniesieniu do każdej spłaty kredytu. To dodatkowy i nieograniczony zysk dla banku, ponieważ to bank sam sobie wyznaczał wysokość kursu. W obecnej sytuacji ta praktyka jest niedozwolona, o czym wielokrotnie wspominał Sąd Najwyższy. Dodatkowo TSUE w wyroku z dnia 18 listopada 2021 w sprawie C – 212/20 jasno wskazuje, że umowa kredytu powinna być jasna i zrozumiała dla kredytobiorcy. Musi on znać i rozumieć mechanizm przeliczania rat kredytu, a co za tym idzie, ma on mieć możliwość ustalenia swojego maksymalnego zobowiązania finansowego.

Kredytobiorcy posiadający kredyty waloryzowane do euro są w o tyle lepszej sytuacji niż kredytobiorcy frankowi, że nie zaczynają walki o swoje prawa od zera. Kredyty waloryzowane do euro nie różnią się niczym od kredytów frankowych co oznacza, że bogate orzecznictwo odnoszące się do tych ostatnich będzie znajdowało zastosowanie także w przypadku kredytów waloryzowanych do euro. Za kredytobiorcami posiadającymi kredyty waloryzowane do euro stanie więc cała linia orzecznicza wykształcona dotychczas w sprawach frankowiczów.

 

Kredyty euro do podważenia?


Czy umowy kredytów waloryzowanych do euro, na wzór kredytów frankowych, są możliwe do podważenia? Jak wynika z analizy, w przypadku kredytów waloryzowanych do euro banki stosowały te same praktyki i zapisy, co w przypadku kredytobiorców frankowych - wszystko obliczone było jedynie na osiągnięcie zysku przez banki kosztem nieświadomych klientów.

Jak wspomniano powyżej, umowy waloryzowane należy rozważać jako całą grupę – nie ma znaczenia, czy waloryzacja dotyczyła franka szwajcarskiego, euro czy dolara. Każda waloryzacja dokonana w oparciu o tabelę kursową ustalaną w sposób dowolny przez bank jest nieprawidłowa. Należy pamiętać, że problem korzystania przez banki z tabeli kursowej pojawiał się zarówno w momencie wypłaty kredytu, jak i spłaty jego każdej raty. Samo saldo kredytu również jest więc wyznaczane w takim przypadku nieprawidłowo – kredyt nie może bowiem nigdy przekroczyć poziomu wypłaconego kredytobiorcy, zaś w przypadku umów waloryzowanych każda zmiana kursu danej waluty zmienia także wysokość kredytu pozostałego do spłaty. Z tej przyczyny kredytobiorca nie ma nigdy pewności, jaki kredyt ostatecznie przyjdzie mu spłacić.

Decyzja o podjęciu działań przeciwko bankowi jest sprawą indywidualną każdego kredytobiorcy. Nie istnieją żadne ogólne rozwiązania, a wstąpienie na drogę sądową wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej. Kredytobiorca rozważający taką decyzję, musi mieć świadomość, że w sądach banki reprezentowane są przez profesjonalnych pełnomocników, którzy doskonale potrafią wykorzystać każde potknięcie czy błąd niedoświadczonej osoby.

Procesy sądowe prowadzone przeciwko bankom są niezwykle trudne i skomplikowane. Prowadzenie sprawy wymaga doskonałego przygotowania merytorycznego i doświadczenia na sali sądowej. Jak pokazują sprawy kredytów frankowych, proces może trwać kilka lat - niemniej biorąc pod uwagę korzyści płynące z pozytywnego zakończenia, warto uzbroić się w cierpliwość.

Dlatego jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniej kancelarii prawnej. Kancelarii, która ma doświadczenie i praktykę w prowadzeniu spraw przeciwko bankom. Doświadczenie i wiedza pozwolą pełnomocnikowi na dopasowanie odpowiedniej strategii procesowej - nie tylko w odniesieniu do konstrukcji samej umowy kredytu, ale i sędziego prowadzącego sprawę. Będzie potrafił także przewidzieć możliwe kolejne ruchy banku.
 

Masz kredyt waloryzowany do euro? Sprawdź, czy możesz iść do sądu!


Jeśli masz kredyt waloryzowany do euro i rozważasz wystąpienie na drogę sądową - sprawdź jakie ewentualne rozwiązania i korzyści możesz uzyskać. Wstępna analiza umowy kredytu pozwala na oszacowanie możliwości działań oraz kalkulację roszczeń, których kredytobiorca może się domagać. Analiza prawna umowy kredytowej to pierwszy krok każdego kredytobiorcy, który zastanawia się nad pozwaniem banku.

Szukasz kancelarii, która poprowadzi Twoją sprawę przeciwko bankowi? Wybierz profesjonalizm i doświadczenie - skontaktuj się z nami. Specjalizujemy się w prawie bankowym, jesteśmy jedną z pierwszych kancelarii, która podjęła się prowadzenia procesów w sprawach frankowych - dziś prowadzimy ponad 1000 spraw przeciwko bankom na terenie całego kraju. Wypracowane przez lata doświadczenie na salach sądowych, pozwala na odpowiednie ukształtowanie strategii procesowej i dopasowanie do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Nie ryzykuj - postaw na doświadczenie. Skorzystaj z bezpłatnej porady prawnej i analizy umowy kredytu euro - poznaj możliwe rozwiązania i wysokość roszczeń wobec banku.
 
Osoby zainteresowane podjęciem walki o sprawiedliwość i wstąpienie na drogę sądową - zapraszamy do kontaktu. Skorzystaj z bezpłatnej analizy prawnej umowy kredytu euro, poznaj możliwe scenariusze rozwiązań i wysokość roszczeń wobec banku.


 


Pomagamy poszkodowanym przez banki.
Profesjonalna pomoc prawna dla kredytobiorców.


Masz kredyt w CHF, EURO, USD, PLN?
Prześlij zgłoszenie - skorzystaj z bezpłatnej analizy i porady prawnej.
Prześlij umowę kredytową
do bezpłatnej analizy

Wypełnij formularz, aby przesłać wiadomość.
możesz wybrać kilka plików
maks. 20 MB, formaty: pdf, doc, docx, odt, xls, xlsx, ods, dwg, jpg, png
*