Pozwy USD

Pozwy USD - Pomoc dla kredytobiorców USD

Kredyt waloryzowany USD a pozew sądowy?


Czy po kredytobiorcach frankowych oraz eurowiczach, do sądu pójdą także kredytobiorcy kredytów w dolarach? Sytuacja gospodarcza, wzrastający kurs walut, wzrost stóp procentowych i wyroki sądów w pozwach przeciwko bankom motywują kolejną grupę konsumentów do walki o sprawiedliwość.
 

Kredytobiorcy USD pójdą do sądu?


Doświadczenia dotyczące kredytów frankowych uwidoczniły patologię obecną w polskim systemie kredytów hipotecznych i niedozwolone praktyki stosowane przez banki. Banki oferując swym klientom kredyty hipoteczne zawierały w umowach szereg niedozwolonych zapisów. Narażały tym samym - nieświadomego kredytobiorcę na ryzyko kursowe. Częstą praktyką było także brak oferty alternatywnej, co mogło wpływać na decyzję klienta.

Umowy kredytowe zawierały zapisy, które pozwalały bankom przeliczać walutę kursu po własnym kursie. A przeliczenia dokonywane były w odniesieniu do każdej spłaty kredytu. Takie rozwiązanie generowało bankom praktycznie nieograniczony dodatkowy zysk, ponieważ to bank sam wyznaczał sobie wysokość kursu. Obecnie praktyka ta jest niedozwolona, o czym wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Co więcej, wyrok TSUE z dnia 18 listopada 2021 w sprawie C – 212/20, jasno określa - umowa kredytowa musi być skonstruowana w sposób jasny i zrozumiały dla kredytobiorcy, tak by miał świadomość i rozumiał mechanizm przeliczania rat kredytu, co pozwoliłoby mu na samodzielne ustalenia maksymalnego zobowiązania finansowego.

Kredytobiorcy mający kredyty w dolarach są w znacznie lepszej sytuacji, niż kredytobiorcy frankowi, którzy przetarli szlak na drodze sądowej - walcząc o swoje prawa od zera. Kredyty w dolarach nie różnią się niczym od kredytów frankowych. Oznacza to, że bogate orzecznictwo dotyczące kredytów frankowych będzie znajdowało zastosowanie także w przypadku kredytów USD.  Za kredytobiorcami posiadającymi więc kredyt w dolarach stanie cała linia orzecznictwa wykształcona dotychczas w sprawach kredytów frankowych.
 

Unieważnienie kredytu denominowanego w dolarach?


Czy jest możliwe podważenie umowy kredytów denominowanych w dolarach? Analiza sytuacji i umów, pokazuje, że także w przypadku kredytów w dolarach banki stosowały te same praktyki i zapisy co w przypadku kredytów frankowych. Zysk dla banków generowany kosztem kredytobiorców.

Umowy waloryzowane należy rozpatrywać jako całą grupę wadliwych umów - nie ma znaczenia, czy waloryzacja dotyczyła franka szwajcarskiego, euro czy dolara. Każda waloryzacja oparta o tabelę kursową, którą bank ustalał w sposób dowolny - jest nieprawidłowa. Problem korzystania przez banki z tabeli kursowej pojawiał się zarówno w momencie wypłaty kredytu, jak i każdej spłaty raty. W takim przypadku, samo saldo kredytu jest więc wyznaczane nieprawidłowo - bowiem kredyt nie może nigdy przekroczyć poziomu wypłaconego kredytobiorcy. W przypadku umów waloryzowanych, każda zmiana kursu waluty zmienia wysokość kredytu pozostałego do spłaty. Co za tym idzie, kredytobiorca nie ma nigdy pewności, czy zaciągnięty kredyt ostatecznie przyjdzie mu spłacić.
 

Droga do sądu


Podjęcie decyzji o wstąpieniu na drogę sądowo przeciwko bankowi jest sprawą indywidualną każdego kredytobiorcy. Nie ma żadnych ogólnych rozwiązań, które można z powodzeniem zastosować. Wstąpienie na drogę sądową przeciwko bankowi wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej, a także doświadczenia na sali sądowej w pozwach bankowych. Należy sobie uświadomić, że banki w sądach reprezentowane są przez wyspecjalizowanych pełnomocników, którzy doskonale potrafią wykorzystać każdy błąd czy tylko potknięcie niedoświadczonej osoby.

Doświadczenie pokazuje, że procesy prowadzone przeciwko bankom są nie tylko bardzo skomplikowane ale niezwykle trudne. Prowadzenie procesu wymaga doskonałego przygotowania merytorycznego i doświadczenia na sali sądowej. Mimo, że proces może trać nawet kilka lat - jak pokazują sprawy kredytobiorców frankowych, to ogół korzyści płynący z pozytywnego zakończenia, pokazuje, że warto uzbroić się w cierpliwość.

Pierwszym krokiem, jest wybór odpowiedniego partnera - kancelarii prawnej, która poprowadzi proces. Kryterium wyboru kancelarii powinno być doświadczenia i praktyka w prowadzeniu spraw przeciwko bankom. Doświadczenie i wiedza, pozwolą na dopasowanie strategii procesowej nie tylko w odniesieniu do umowy kredytu USD, ale i sędziego prowadzącego sprawę. Tylko doświadczony specjalista będzie potrafił przewidzieć kolejny możliwe kroki banku.
 

Masz kredyt waloryzowany do USD? Sprawdź, czy możesz iść do sądu!


Jeśli jesteś posiadaczem kredytu waloryzowanego do dolara i rozpatrujesz wystąpienie na drogę sądową - skorzystaj z bezpłatnej analizy prawnej umowy kredytowej. Wstępna analiza umowy pozwala oszacować możliwości działań oraz wyliczyć wysokość roszczeń wobec banku.
 

Analiza prawna umowy kredytowej, to pierwszy krok każdego kredytobiorcy, który zastanawia się nad pozwaniem banku.


Szukasz kancelarii, która poprowadzi Twoją sprawę przeciwko bankowi? Wybierz profesjonalizm i doświadczenie - skontaktuj się z nami. Specjalizujemy się w prawie bankowym, jesteśmy jedną z pierwszych kancelarii, która podjęła się prowadzenia procesów w sprawach frankowych - dziś prowadzimy ponad 1000 spraw przeciwko bankom na terenie całego kraju. Wypracowane przez lata doświadczenie na salach sądowych, pozwala na odpowiednie ukształtowanie strategii procesowej i dopasowanie do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Nie ryzykuj - postaw na doświadczenie. Skorzystaj z bezpłatnej porady prawnej i analizy umowy kredytu euro - poznaj możliwe rozwiązania i wysokość roszczeń wobec banku.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Prześlij umowę do bezpłatnej analizy prawnej na kancelaria(@)kancelaria-olc.pl, lub umów się na konsultację prawną +48 71 307 50 57.
 


Pomagamy poszkodowanym przez banki.
Profesjonalna pomoc prawna dla kredytobiorców.


Masz kredyt w CHF, EURO, USD, PLN?
Prześlij zgłoszenie - skorzystaj z bezpłatnej analizy i porady prawnej.
Prześlij umowę kredytową
do bezpłatnej analizy

Wypełnij formularz, aby przesłać wiadomość.
możesz wybrać kilka plików
maks. 20 MB, formaty: pdf, doc, docx, odt, xls, xlsx, ods, dwg, jpg, png
*