Frankowicze wygrywają! Wzrost liczby pozwów.


Sprawy dotyczące kredytów frankowych prowadzone są obecnie w większości polskich sądów na każdym z możliwych szczebli. Wymusza to na sądach pogłębioną analizę problemu i dokładne rozważenie argumentacji, jaka idzie za żądaniami kredytobiorców. Kamieniem milowym w sprawach frankowych bez wątpienia był wyrok z dnia 3 października 2019 r. wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Kamil Dziubak i Justyna Dziubak c/a Raiffeisen Bank International AG (C-260/18). Wyrok ten stanowił potwierdzenie dotychczasowej argumentacji stosowanej przez frankowiczów, a dotyczącej abuzywności klauzul indeksacyjnych czy analogicznie denominacyjnych i pozostawił otwartą drogę do tego, ażby Sądy zaczęły unieważniać kredyty, w których występuje powiązanie z walutą obcą.

Po wyroku Państwa Dziubak, zainteresowanie rozpoczęciem sporu z bankami eskalowało do nieznanego wcześniej poziomu. Kredytobiorcy wiedzieli, że dzięki wyrokowi TSUE do świadomości polskiego sądownictwa przebiły się ich racje. Kredytobiorcy poczuli też, że zmniejszeniu uległo również ryzyko porażki, co też wyraźnie wpłynęło na chęć podjęcia walki z bankiem. W krótkim czasie liczba spraw wzrosła o blisko 30%.
 

Frankowicze wygrywają w sądach

Jasno też widać kształtującą się od tego momentu tendencję orzeczniczą – jeszcze w czwartym kwartale 2018 r. więcej było spraw przegranych w I instancji niż wygranych. Pierwsze półrocze 2019 r przyniosło wyrównanie spraw wygranych i przegranych, natomiast w 4 kwartale 2019 r. wygranych byłoby już dwa razy więcej. W roku 2020 wygrywanych było już 80% spraw, zaś 2021 r. to już 95% zwycięstw.

 

Sprawdź wyroki sądowe w procesach prowadzonych przez Kancelarię.
 

PKO BP SA, mBank SA i Getin Noble Bank w czołówce liczby pozwów

Biorąc pod uwagę liczbę spraw prowadzonych przeciwko poszczególnym bankom, które prowadzi Kancelaria OLC, niekwestionowanym liderem pozostaje PKO BP SA., następnie niewiele mnie spraw posiada mBank SA oraz Getin Noble Bank, który zamyka pierwszą trójkę. Kolejnym miejscem w tym zestawieniu może „poszczycić się” Millennium Bank, zaraz za nim plasuje się Bank BPH SA i Raiffeisen Bank International AG. Niewiele dalej pozostaje Santander Bank Polska, po przejęciu spraw należących do BZWBK. Ostatnim bankiem, który posiada znaczącą liczbę spraw przed sądami, pozostaje Santander Consumer Bank. Kancelaria prowadzi również sprawy przeciwko PEKAO SA, Deutche Bank, Credit Agricole, ING, BOŚ Bank. W porównaniu jednak do pierwszej szóstki banki te posiadają stosunkowo mniejszy portfel kredytów powiązanych z walutą.

8 000 spraw w XXVIII Wydziale Cywilnym

Od kwietnia 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie został powołany do życia XXVIII Wydział Cywilny. Wydział ten zajmuj się tylko i wyłącznie sprawami frankowymi. Może więc stanowić miernik zainteresowania kredytobiorców do składania kolejnych pozwów i prowadzenia spraw. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w wydziale tym od momentu jego powstania, zarejestrowano już 8.000 spraw, z czego 5.000 stanowi nowe sprawy, a 3.000 zostało przeniesione z innych wydziałów (najczęściej sprawy te „przechodziły” wraz z sędziami, którzy zostali wyznaczeni do orzekania w wydziale XXVIII). Widać więc ciągłą zwyżkową tendencję i stale wzrastające zainteresowanie prowadzeniem sporu przeciwko bankom.
 

Galopujący wzrost spraw sądowych przeciw bankom

Warto wskazać, że zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Związek Banków Polskich liczba spraw frankowych w I kwartale 2021 r. wynosiła 51.000. Co ciekawe, szczególnie widoczne nasilenie w składaniu nowych spraw można było zauważyć właśnie w I kwartale roku 2021 r. W tym okresie do sądów trafiło rekordowe 11 500! Czyli prawie 1/5 całości wszystkich rozpatrywanych obecnie spraw.
 

A to dopiero początek...

Biorąc również pod uwagę dane przekazywane przez Biuro Informacji Kredytowej, na koniec I kwartału 2021 r. spłacanych w dalszym ciągu było blisko 420.000 kredytów frankowych. Widać, więc, że postępowania sądowe objęły dopiero ok 11% aktualnie obsługiwanych kredytów. Udział spraw sądowych będzie mniejszy w przypadku gdy pod uwagę weźmiemy ogół kredytów frankowych, jakie zostały udzielone. Szacuje się, że w latach popularności tego produktu finansowego podpisano nawet 715 000.


Kancelaria OLC specjalizuje się w prawie bankowym i sprawach frankowych. Od lat pomagamy frankowiczom w walce z bankami. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. 
Data publikacji: 24 sierpnia 2021

Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące kredytów i pozwów bankowych
Paweł Artymionek - obsługa prawna Wrocław
Paweł Artymionek
Radca prawny
Adam Citko - obsługa prawna Wrocław
Adam Citko
Radca prawny

Oceń wpis
Udostępnij
Wydrukuj